Proje Detayları

Başlangıç Tarihi

10/01/2018

Bitiş Tarihi

10/01/2019

Fotonik


Foton kelime anlamı olarak ışığın enerji taşıyan en küçük birimidir. FotonİK kelimesinin sonundaki İK takısı ise FOTONİK kelimesini tıpkı ElektronİK, PlazmonİK vb. teknolojilerde olduğu gibi "foton" üretmek, iletmek, dağıtmak ve fotonları kullanarak bir takım uygulamalar gerçekleştirmek amacıyla kullanılan teknolojilere verilen genel bir bilim dalı haline dönüştürmektedir. Sonuç olarak lazerli sistemler, ışık ve aydınlatma teknolojileri, yeni nesil ekran teknolojileri, plazmonik temelli sensörler, dedektörler gibi birçok farklı teknoloji alanını kapsayan FOTONİK TEKNOLOJİ'lerinde mühendislik ve Ar-Ge hizmetleri sunmayı hedefleyen firmamızın ismi FOTONİK TEKNOLOJİ VE MÜHENDİSLİK SAN. TİC. A.Ş.olarak belirlenmiştir.


Fotonik Teknoloji ve Mühendislik San. Tic. A. Ş., 2012 yılı Mayıs ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile kurulmuş, Ar-Ge faaliyetlerine Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ODTÜ Teknokent ve Erciyes Teknopark A.Ş.'de yer alan laboratuvarlarda devam eden proje tabanlı bir firmadır. 2018 yılı itibari ile firmamız öncelikleAnkara ve İstanbul satış ve pazarlama ofislerini hayata geçirmiş ardından da uluslararası bir teknoloji firması olmak için çalışmalarına başlamıştır. Bu amaçla, Avrupa ağını merkeziRotterdam, Hollanda'da bulunan CEO'muz Mimar J. Bacanak'ın yönetimindeki satış temsilcisi ve teknik destek ekiplerimizin görev aldığı şubemiz tarafından koordine edilmektedir. Almanya'nın Karlsruhe şehrinde yer alan Karlsruhe Institute of Technology (KIT) kampüsündeki teknoparktaki ofislerimizde görev yapan satış temsilcilerimizle Avrupa ülkelerine satış ve pazarlama hizmetleri vermekteyiz. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki operasyonlarımız ise Riyad Merkezli olarak 20 yıldır Suudi Arabistan'da çeşitli pozisyonlarda görev yapmış olan İTÜ Elektronik ve Haberleşme Müh. mezunu yöneticimiz A. S. Pakoz tarafından koordine edilmektedir. Yurt içinde ve Yurt dışındaki merkezlerimizin tamamında görev yapmakta olan ekibimizin büyük bir bölümü Mühendislik Lisans derecesine sahip olup, arkadaşlarımızdan birçoğu lisansüstü eğitimlerine devam etmektedirler. Toplamda 10 personelimiz Ar-Ge projelerimizde görev yapmakta olup, 5 personelimiz ise satış ve pazarlama hizmetleri konusunda görev almaktadır.


Fotonik Teknoloji ve Mühendislik  San. Tic. A. Ş. olarak bugüne kadar biyosensör olarak kullanılabilecek nanoanten dizileri (patentli) ve bu çipleri sensör olarak kullanarak laboratuvar ortamına gerek duymaksızın analizler yapabilen taşınabilir Lab-on-a-chip cihazları (patentli), lazerli malzeme farklılıklarını algılama sensörü (patentli), LIDAR—Light Detection and Ranging olarak tanımlanan bir lazer alan tarama cihazı, infüzyon ve perfüzyon pompaları, araç üzeri reklam tabelaları ve PCB kazıma yapabilen mini CNC tezgah gibi Ar-GE projeleri başarıyla tamamlanmış ve satışa sunulmuştur. Firmamız fotonik teknolojileri olan lazerli sistemler ve sensör teknolojileri üzerine Ar-Ge çalışmalarına devam etmektedir. Fiber lazerli metal kesme tezgahlarının rezonatör kısmının üretimi için Amerika Birleşik Devletleri Boston merkezli bir start-up firması olan Somerville Laser Technology (SLT) ve Raycus Firmaları ile ortak çalışmalar yapmaktadır. Nanoteknoloji ile üretimi yapılan rezonatör modüllerinin fiber-coupled hale getirilmesi ve komple sistem olarak tasarlanması üzerinde projeler geliştirmektedir. 400 W’lık CW bir fiber rezonatör geliştirmiş olan SLT ile endüstriyel uygulamalar geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktayız. Firmanız Raycus firmasına ait fiber-coupled olarak tak kullan bir sistem olarak piyasaya sunulan fiber lazer rezonatörlerinde 25 W- 12 KW’lık arasında değişen güçteki birçok ürünün satışını ve teknik destek hizmetini vermektedir. Grubumuza ait bir firma olan MAMTEK – Elektrik Elektronik Teknoloji Firması da, antenler ve savunma sanayi projelerine odaklanmış durumdadır. Pharad ve Jinchangs firmalarına ait antenlerin, Monnit firmasına ait kablosuz sensörlerin ve Nokta Dedektör, Makro Dedektör ve Öncü Dedektör firmalarının define, hobi ve güvenlik amaçlı metal dedektörlerinin satışını gerçekleştirmektedir.


Fotonik Teknoloji ve Mühendislik San. Tic. A. Ş. olarak fotonik araştırma alanlarından olan elektrikli ve otonom araç sensörleri, otomotiv aydınlatma, basınç sensörleri,kimyasal ve gaz sensörleri, hız ve ivme sensörleri vb. gibi sensör teknolojileri, UV, VIS, IR LED ve lazerler gibi ışık kaynakları, UV-IR fotodedektör ve kamera gibi görüntüleme teknolojileri, medikal diagnostik bileşenleri, telekom optoelektroniği, prototiplerini hazırlamış olduğumuz biyokimya test platformları gibi geleceğin teknolojilerinde araştırmalar yapmak ve buna yönelik makine-teçhizat ve insan kaynakları alt yapısını oluşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.


Bilimsel ve teknolojik araştırma projeleri ile ticari faaliyetlerimizin yanı sıra Fotonik Teknoloji ve Mühendislik San. Tic. A. Ş. olarak aynı zamanda, firmalarımızın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yapacakları AR-GE veya Tasarım Merkezi kurmaya yönelik başvurularında ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmakta olup AR-GE ve Tasarım Merkezlerine sonraki dönemlerde AR-GE ve İnovasyon Mentörlüğü konusunda destek hizmeti vermekteyiz. Ar-Ge ve İnovasyon Mentörlüğü ile Ar-Ge Merkezinin mevzuatlara uygun bir şekilde işleyişinin sağlanması, kurumsal bir inovasyon alt yapısının oluşturulmasına yönelik danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Halen bakanlık onaylı üç AR-GE Merkezimizin resmi danışmanlığını yürütmekteyiz. İki firmamızla daha Ar-Ge merkezi kurmaya yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.


Firmamız ayrıca özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerimize inovasyon projelerine destek sağlamak amacıyla KOSGEB ve TÜBİTAK TEYDEB Ar-Ge destek programlarına proje hazırlamaları ve yürütmeleri konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu noktada yatırım projelerinizi fikir aşamasından proje hazırlama, KOSGERB veya TÜBİTAK TEYDEB'e sunulması, proje değerlendirme süreçlerindeki ziyaretlerin planlanması, proje desteklendikten sonraki aşamada da projenin başarıyla yürütülmesi, dönem raporlarının hazırlanması ve amaç ve hedeflerine uygun olarak tamamlanması konusunda destek vermekteyiz.

Fotonik

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.